۱:۳۲:۰۸ بعد از ظهر دوشنبه, ۱۳ام تیر, ۱۴۰۱

استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق : قیمت ارز باز هم بالاتر می رود

وی افزود: نوسانات ارزی محدود به یک یا چندمسئله نیست و از عوامل بسیاری تأثیر می‌پذیرد. افزایش نرخ ارز در بازه زمانی حال حاضر به دلیل باقی ماندن تحریم‌ها اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین می‌بایست منتظر ماند تا مداخله دولت در حوزه ارز و تدبیر بانک مرکزی از این روند صعودی جلوگیری کند.
ندری تصریح کرد: متأسفانه افزایش نرخ ارز، افزایش تقاضا را نیز پدید می‌آورد. بخشی از این تقاضاهای ارزی به‌منظور حفظ ارزش دارایی و پس‌انداز است. این تصور مبتنی بر مقابله با تورم ایجادشده است. برخی افراد تصور می‌کنند اگر با افزایش نرخ ارز آن را تهیه و پس‌انداز کنند، از تأثیر تورمی بر زندگی خود جلوگیری‌ می‌کنند که البته چنین تصوری نادرست است.
روند افزایشی ارز با شیب ملایم
استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق همچنین خاطرنشان کرد: با افزایش نرخ ارز برخی دیگر از مردم به سمت خرید ارز و طلا می‌روند. دلیل این امر نیز نقد شوندگی آسان‌تر و بازدهی متناسب با تورم است.
او اضافه کرد: درشرایط روند صعودی ارز نباید شوک‌های‌اقتصادی به بازار وارد کرد چراکه قیمت ارز متأثر از اخبار موجود در بازار است. اخبار منفی می‌تواند موجب صعودی شدن نرخ دلار و جهش قیمتی آن شود.
تحلیلگر مسائل اقتصادی در پایان این گفت‌وگو عنوان کرد: مطابق وضعیت کنونی ارز و مسائل سیاسی و اقتصادی حال حاضر پیش‌بینی می‌گردد روند افزایشی با شیب ملایم‌تری در نرخ ارز در پی داشته باشیم.

۲۳۳۰۲

همچنین ببینید

در پس پرده سرخ‌پوشی بازار سرمایه چه می‌گذرد؟

بازار سرمایه امروز در روندی نزولی قرار گرفته است و خروج سرمایه از بورس نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.