۱۲:۰۰:۱۸ بعد از ظهر جمعه, ۱۷ام آذر, ۱۴۰۲

ایست قیمت در بازار طلا و ارز

در  آخرین هفته خرداد ۱۴۰۰ قیمت در بازارهای مالی با تغییرات محدود همراه بود چرا که منتهی این هفته  روز انتخابات ریاست جمهوری است و اکثر افراد جامعه نیز درگیر بحث انتخابات بوده اند چه بسا از سوی دیگر بازار های مالی چشم انتظار نتیجه آرای رییس جمهور هستند که البته این امر در تغییر قیمت بی تاثیر نبوده و  نرخ ها در بازارها تا مشخص شدن نتیجه  آرا ایست کرده است.

افزایش میزان خرید در بازار ارز 

طبق مشاهدان میدانی در بازار ارز، میزان تقاضای خرید برای افراد و صرافی ها بیشتر از فروش بوده است همچنین در بازار سکه و طلا نیز معاملات در این هفته با رکود همراه بوده است و میزان اندک  خرید و فروش در بازار تقریبا یکسان بوده است از سوی دیگر بازار بورس با تغییراتی محسوس  همراه نبود اما در کل این تغییرات در شاخص خنثی  شد و عملا بورس در این هفته درجا زد چراکه با تلاطم زیادی در زمینه سیاست مواجه بودیم به همین خاطر سهامداران در خرید و فروش سهم با کمی تعلل رفتار کردند.

در ادامه جزئیات تغییر بازارهای بورس، ارز و  سکه را به اختصار شرح می دهیم.

تغییرات شاخص بازار سرمایه خنثی شد 

در اولین روز هفته  (۲۲ خرداد ) شاخص کل بورس با رشد ۱۰۰ واحدی روی پله یک میلیون و ۱۵۱ هزار واحدی قرار گرفت که نمادهای تاثیر گذار در اولین روز هفته شامل  خودرو، فارس و خساپا خگستر، فجر و غکورش بیش‌ترین تأثیر مثبت و نمادهای فولاد، غکورش و های وب  بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص گذاشته‌اند.

در آخرین روز معاملات بورس در کانال یک میلیون ۱۴۷ هزار واحدی به کار خود پایان داد  که اخلاف اندکی نسب اوایل هفته داشت و نمادهای نوری و پترول بیش‌ترین تأثیر مثبت و نمادهای فارس، خودرو، فملی ، فولاد، شپنا و شستا بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص در آخرین روز معاملات گذاشتند.

البته در آخرین هفته خرداد ۱۴۰۰ وضعیت معاملات به نسبت قبل روند بهتری را در پیش گرفت، به طور که حجم معاملات روزانه به بیش از سه هزار میلیارد تومان نیز رسیده بود و به طور کلی  نماد سهام هایی از جمله  شرکت ایران خودرو، پارس خودرو، سایپا و شرکت توسعه و عمران استان کرمان از تراکنش بالایی در این  هفته برخوردار بودند. 

شما می توانید با استفاده از نمودار زیر از روند شاخص بورس در این هفته مطلع شوید.

نرخ دلار و یورو در خلاف جهت همدیگر حرکت کردند

در آخرین هفته خرداد نرخ  دلار با  افزایش ۲/۱ درصدی از قیمت ۲۳ هزار و ۴۹۵ توان به مبلغ ۲۳هزار ۶۲۷ تومان افزایش یافت یورو نیز برخلاف روند قیمت دلار با افت همراه بود و با کاهش ۰/۸ درصدی از رقم ۲۸ هزار و ۸۱۶ تومان به مبلغ ۲۸ هزار و ۶۷۲ تومان به فروش رسید.

شما می توانید تغییرات نرخ دلار را در نمودار زیر مشاهده کنید.

دلار

روند صعودی نرخ سکه و طلا در آخرین هفته خرداد ۱۴۰۰

نرخ طلا و سکه در این هفته از افزایش اندکی برخودار بود به طوری که سکه طرح جدید با افزایش ۲/۰۲ دردی از قیمت ۱۰ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان به مبلغ ۱۰ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان رسید از طرف دیگر هر گرم طلای ۱۸ عیار با اندکی افزایش از قیمت یک میلیون و ۵۹ هزار تومان به نرخ یک میلیون و ۶۷ هزار تومان صعود کرد.

شما می توانید تغییرات نرخ  سکه  را در نمودار زیر مشاهده ببینید.

سکه

داد و ستد طلا و سکه تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت قیمت سکه و طلا در چهارمین هفته خرداد ۱۴۰۰ گفت: در این هفته داد و ستدها تحت تاثیر انتخابات بود و در روزهای اول تا اواسط هفته میزان داد و ستدها کاهش یافته بود و خیلی از افراد منتظر شروع و نتیجه انتخابات  ریاست جمهوری بودند.

او افزود: قیمت اونس جهانی در این هفته روزانه با کاهش جزئی همراه بود اما  نرخ ارز نوسان ۱۰۰ تومانی را پشت سر گذاشت و در اواخر هفته روند صعودی را در پیش گرفت، البته  قیمت اونس جهانی به طور متوسط حدود ۷۲ دلار کاهش پیدا کرد و به مبلغ یک هزار و ۸۶۰ دلار رسید به دنبال آن نرخ فلزات دیگر از جمله  نقره نیز کاهش یافت.از آنجایی که نرخ سکه و طلا در کشور بیشتر تحت تاثیر نرخ ارز است قیمت طلا و سکه علارغم کاهش اونس جهانی با افزایش همراه بود.

کشتی آرای بیان کرد: در این هفته هر سکه طرح قدیم با افزایش ۱۵۰ هزار تومانی همراه بود و مبلغ ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید همچنین هر قطعه سکه طرح جدید حدود ۲۵۰ هزار تومان گران شد، نیم سکه با ۱۰۰ هزار تومان افزایش در  نرخ به مبلغ ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید اما ربع سکه و سکه یک گرمی  در این هفته تغییر  قیمت را تجربه نکرد.

او تصریح کرد: هر مثقال طلا در آخرین روز از معاملات هفته به رقم ۴ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان بود و به طور  متوسط هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱۰ هزار تومان به ارزش آن اضافه شد.

کشتی آرای گفت: اعلام نتیجه آرای ریاست جمهوری  در روز شنبه (۲۹ خرداد)   بر نرخ ارز تاثیر گذار خواهد بود که این امر می تواند تغییراتی را در نرخ اونس جهانی ایجاد کند و نکته قابل توجه این است که  تغییر قسمتی از قیمت ارز تحت تاثیر نتیجه مذاکرات وین خواهد بود بنابراین پیش بینی نرخ ارز در روزهای آینده غیر ممکن است چراکه رویدادهای سیاسی مهمی در کشور در حال رخ دادن است و باید صبر کرد تا شاهد نتایج انتخابات ریاست جمهوری و مذاکرات وین باشیم که البته نتیجه انتخابات بر روی مذاکرات وین تاثیر گذار خواهد بود.

چشم انداز مثبت برای بازار بورس در دولت جدید 

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه درباره  روند شاخص بازار سرمایه  در چهارمین هفته خرداد  ۱۴۰۰ گفت: فضای عمومی بازار سرمایه جدای از مهمترین عاملی که در ۴ ماه کذشته که  دوره گذار اصلاح قیمتی بوده است و عمدتا هم با محوریت شرکت های دانش بنیان و ارزنده بوده است اثر پذیرفته است. البته این دوره برای آن  دسته از نمادهایی که تا کنون معامله نشده اند و یا به هر علتی درگیر حجم مبنا و گره های معاملاتی بوده اند در حال سپری شدن است و تحت تاثیر معاملات آن دسته از شرکت هایی که اقلیت  تعداد شرکت های  بورس را در بر می گیرد بودند.

او افزود: در ۳ هفته قبل اگر روزانه ۵ هزار میلیارد تومان ارزش صف های فروش در بورس بود در حال حاضر به رقمی حدود یک هزار و ۵۰۰  میلیارد تا ۲ هزار  میلیار تومان رسیده است که این ارقام مناسب هستند و به نطر می رسد با نزدیک شدن فاصله ارزش ذاتی و ارزش معاملاتی اغلب سهام هایی که در بورس مورد معامله قرار می گیرند فضای سرمایه گذاری تا حد لازم تلطیف شده است و رسیک های موجود بر افزایش قیمت فزاینده ای که در سال ۹۹ با آن مواجه بودیم تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است.

آقا بزرگی اظهار کرد: امیدوار هستیم با اتخاذ سیاست های هماهنگ که بر خلاف سال ۹۹ که اغلب سیاست ها  هماهنگ نبود از جمله بهره بانکی، نرخ ارز و موارد دیگر با روشی معقول اگر بازار ها را به تناسب یکدیگر در یک سو قرار دهند، یعنی تصمیمی در یک حوزه گرفته نشود که به ضرر سایر بازارها باشد روند حرکت بازار سرمایه مدار تعادل را می گذراند و  در دوره شروع حرکت طبیعی بازار هستیم و مطمعنا بازدهی  بازار نسبت  به سال ۹۹ حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مثبت خواهد بود. 

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با توجه به اینکه در این هفته  شاهد هیجانات انتخابات هستیم معتقدم چون دیدگاه هر یک از کاندیدای ریاست جمهوری نسبت به بازار سرمایه تا حدود زیادی مشخص شده است بنابراین نمی توان انتظار داشت در دوره تغییر و تحول دولت جدید که مستلزم چندین  مرحله  شامل اعلام و تحویل ریاست جمهوری، انتقال دولت قبلی به دولت جدید و انتخاب وزرا و مدیران است که  یک دوره انتقالی  حدود ۵ یا ۶ ماهه  است را خواهیم داشت.

او گفت: معتقدم  انتظار تغییر و تحول اساسی در این بین  در کمترین حالت تحقق خواهد بود اما مفروضات بر این پایه است که سیاست های نا صحیح  اقتصادی و بازار سرمایه در سال ۹۹  با انتخاب  هر یک از گزینه های کاندیدای ریاست جمهوری تکرار نخواهد شد که این خود مزیت و چشم انداز  مناسب تری را  برای بازار سرمایه رقم خواهد زد اما به صورت مقطعی نمی توان گفت که  در آینده بازار به صورت مطلق مثبت یا منفی خواهد بود چراکه بازار فعلا تعادل خود را به دست آوره است. 

سخن پایانی 

در این هفته که همه افراد به دنبال بحث انتخابات ریاست جمهوری بوده اند امروز به پای صندوق های رای رفته تا در تعیین آینده کشور سهیم باشند اما برنامه ریزی مدون و معقول برای ثبات قیمت  ارز ، سکه ، اقلام اساسی ، کنترل  نرخ تورم و شاخص بازار سرمایه   یکی از مهمترین انتظاراتی است که مردم ، کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار از دولت جدید انتظار  دارند و به تحقق آن امیدوارند. 

۲۲۳۲۲۷

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید