۰:۵۶:۰۱ قبل از ظهر دوشنبه, ۱۵ام خرداد, ۱۴۰۲

بازار بورس یا رمزارزها؛ در حال حاضر کدام یک برای سرمایه‌گذاری مناسبتر است؟

روند اصلاحی بازار سرمایه به دلیل محدودیت دامنه نوسان، مدت بیشتری به طول انجامید اما در بازار رمزارزها اصلاحات قیمتی به دلیل نبود محدودیت دامنه نوسان سریعتر رخ می‌دهد. البته نمی‌توان با قطعیت گفت که روند نزولی میان‌مدت این دو بازار به پایان رسیده است.  

با این اوصاف هم رمزارزها و هم سهام، شرایط نسبتا مناسبی برای سرمایه گذاری دارند و شخصی که خواهان سرمایه‌گذاری در این بازارها است با توجه به علاقه خود، می‎تواند در هر دو این بازارها سرمایه‌گذاری کند؛ سرمایه‌گذاران می‌توانند با مشورت با افراد خبره و متخصص و با توجه به علاقه خود،در هر یک از این دو بازار، سرمایه‌گذاری نموده یا می‌توانند بخشی از سرمایه خود را در بازار سرمایه و بخشی از آن را در بازار رمزارزها وارد نمایند و بدین ترتیب با تنوع دادن به پورتفو، ریسک سرمایه‌گذاری خود را نیز کاهش دهند.

نکته بسیار مهم در مورد سرمایه‌گذاری در رمزارزها، پس از انتخاب و خرید درست، نحوه نگه‌داری “امن” رمزارزهاست، در بازار سرمایه شما با خرید سهم یک شرکت، صاحب یک کد بورسی می‌شوید و اطلاعات خرید شما به صورت متمرکز در سیستم سازمان بورس “به نام شما” ثبت می‌شود اما این موضوع در مورد رمزارزها متفاوت است. در صورتیکه نحوه نگه‌داری امن و صحیح رمزارز خریداری شده را ندانید، ممکن در اثر هک و گم شدن کلید خصوصی یا Seef phrase و … به راحتی آن را از دست بدهید.

مورد دیگری که می‌بایست هنگام سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها به آن توجه کنید، این است که به سودای سودهای چند صد درصدی ظرف چند روز، رمزارزهای بی‌بنیاد و بی‌اعتبار را خریداری نکنیم. بسیاری از ارزهایی که به شدت تبلیغ می‌شوند، پروژه‌های کلاهبرداری هستند. به هیچ عنوان طمع نکنید چراکه به محض طمع، پول خود را از دست می‎دهید؛ از طرف دیگر به این نکته نیز می‌بایست توجه کرد که رمزارزها همان طور که می‌تواندد افزایش قیمت سریع و شدیدی را تجربه کنند، گاهی ممکن است ۹۰ تا ۹۵ درصد ارزش خود را نیز از دست بدهند در نتیجه سرمایه‌گذاران حتما باید قبل از سرمایه‌گذاری با افرادی که سابقه و تخصص و شناخت کافی  در این بازار دارند مشورت نموده و از آنها در انتخاب سبد مناسب سرمایه‌گذاری مشاوره بگیرند.

گفتنی است که یکی از جذابیت‌های بازار رمزارزها، امکان معاملات فیوچر یا آتی است که امکان استفاده از اهرم و معامله بصورت بازار دو طرفه را به ما می‌دهد. بنده به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنم که افراد تازه وارد به این بازار، به سمت معاملات فیوچرز بروند چراکه به احتمال زیاد ظرف مدت کوتاهی قسمت اعظم یا حتی کل پول خود را از دست خواهند داد. سرمایه‌گذاران باید در نظر داشته باشند که به هیچ عنوان طمع سودهای نجومی آنها را به سمت معاملات فیوچرز سوق ندهد؛ برای معامله‌گری در بازار فیوچرز، می‌بایست حداقل ۲ تا ۳ سال تجربه معاملات در بازار رمزارزها یا فارکس،  درک و شناخت کافی و صحیح از چگونگی کارکرد این بازار و نحوه عملکرد و پلتفرم‌ها معاملاتی آن داشته باشید.

*کارشناس بازار رمزارزها

۲۲۳۲۲۷

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

یک دیدگاه

  1. بسیار متشکر از مطلب خلاسه، مفید و پر کاربرد کارشناس محترم

دیدگاهتان را بنویسید