۷:۰۲:۴۱ قبل از ظهر چهارشنبه, ۱۷ام خرداد, ۱۴۰۲

بازار سرمایه در ماه‌های آتی به کدام سو می رود؟

در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» که روز گذشته تحت عنوان «مسیریابی بورس ۱۴۰۰» منتشر شد ۳۳/ ۵۸ درصد از کارشناسان روندی صعودی برای بورس ۱۴۰۰ پیش‌بینی کردند. این در حالی است که تنها ۶/ ۳۷ درصد از سهامداران چنین نظری دارند و در عوض ۲/ ۴۷ درصد از آنان بازار سهام در سال‌۱۴۰۰ را کم‌نوسان می‌بینند. در بخش دیگری از نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» که درباره عدد شاخص‌کل بورس در پایان سال است اغلب کارشناسان یعنی ۶۷/ ۶۶ درصد از آنان محدوده بین یک‌میلیون و پانصد هزار واحد تا ۲ میلیون واحد را عدد شاخص در پایان سال ۱۴۰۰ برآورد می‌کنند و در این بخش از نظرسنجی هم سهامداران ناامید به‌نظر می‌رسند و اکثریت آنان (۲/ ۴۷) عدد شاخص را چیزی بین یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار واحد پیش‌بینی می‌کنند.

بر اساس داده‌های نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» نگاه سهامداران به روند بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ نسبت به کارشناسان منفی‌تر است. شاید بتوان این نگرش منفی سهامداران را اینگونه توجیه کرد که کم‌تجربگی و دید احساسی آنان به بازار موجب ناامیدی‌شان از بورس شده است و آینده چندان مثبتی را برای بازار متصور نیستند در حالی‌که در مقابل کارشناسان با نگاه به فاکتورهای بنیادی از قبیل قیمت‌های جهانی، رفع‌تحریم‌ها، تورم و… شرایط بازار سرمایه را بهتر می‌بینند و بیش از نیمی از آنان روند صعودی را برای بورس۱۴۰۰ پیش‌بینی کرده‌اند و بر این باورند شاخص‌کل بورس در پایان سال به عدد ۲ میلیون واحد نزدیک خواهد شد.

بازار صعودی اما با نوسان زیاد

علیرضا مستقل جزو آن دسته از تحلیلگرانی است که روند بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ را نوسانی رو به مثبت می‌داند و معتقد است عدد شاخص تا پایان سال در کانال یک‌میلیون و ۴۵۰ تا یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد قرار خواهد گرفت.

او در توضیح پیش‌بینی‌اش به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: بازار سرمایه امسال نوسانی مثبت خواهد بود؛ بدین معنی که ما امسال مثبت قوی نداریم و همچنین بازار نزولی هم نخواهد بود و کف پایینی هم نخواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه می‌افزاید: کف بازار بین یک میلیون تا یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار واحد و سقف آن هم یک‌میلیون و ۷۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد است اما لزوما به این معنا نیست که شاخص سقف یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار واحد را می‌زند ولی کف و سقف بازار این عددها پیش‌بینی می‌شود. ما در یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد حمایت خیلی قوی داریم و در یک میلیون و ۷۰۰ تا یک میلیون و۸۰۰ هزار واحد هم مقاومت خیلی قوی داریم که فکر نمی‌کنم نه این حمایت و نه آن مقاومت به راحتی شکسته شود.

مستقل با تاکید بر اینکه «عملا بازار از یک‌میلیون و ۱۵۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد یا یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نوسان می‌کند» می‌گوید: در کل بازار را صعودی می‌بینیم در حالی‌که نوسان زیادی خواهد داشت و به هیچ‌وجه روند بازار اکیدا صعودی یا نزولی نخواهد بود.

او با بیان اینکه «روند بازار نوسانی رو به صعود است» می‌افزاید: یعنی اگر کسی سهمی را بخرد و نگه دارد، احتمالا آن سهم چندین‌بار می‌تواند تا قیمت خرید خود برود و روی سود بیفتد حتی اگر گران خریداری شده باشد.

مستقل بازار سرمایه در سال پیش‌رو را پرابهام توصیف می‌کند و توضیح می‌دهد: از یک‌سو امسال سال انتخابات است و دولت عوض می‌شود، همچنین بحث برجام مطرح است و اثر برجام برای کلیت فعالان بازار مبهم است؛ هرچند به‌جز قیمت دلار اثر خاصی روی پارامترهای کلان ما نخواهد گذاشت. از سوی دیگر قیمت‌های جهانی رشد خیلی خوبی داشته‌اند و حتی احتمال رشد بیشتر هم برای آنها وجود دارد. هرچند ممکن است نگرانی‌هایی از کاهش قیمت جهانی وجود داشته باشد ولی به‌نظر من احتمال بالا رفتن قیمت‌های جهانی یا ثبات در محدوده فعلی هم وجود دارد. بنابراین روند بازار سرمایه امسال را صعودی می‌بینم اما نوسان زیادی را پیش‌رو خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین عدد شاخص تا پایان سال را در محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد پیش‌بینی می‌کند و می‌گوید: البته این عدد می‌تواند کمی بالاتر یا پایین‌تر از این محدوده باشد که این مساله بستگی به مذاکرات هسته‌ای و سیاست‌ خارجی ما دارد که چطور پیش برود. همین‌طور بستگی به نرخ دلار که اگر برجام احیا شود و رفع تحریم‌ها صورت گیرد شاید تا اواخر سال دلار محدوده قیمتی ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان را تجربه کند. اینها باعث می‌شود عدد شاخص بالاتر هم برود. یا اگر برجام احیا شود و همین‌طور نرخ سود بانکی آخر سال ۱۲ درصد باشد در این صورت می‌توانیم عدد شاخص را تا بالای یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد هم متصور باشیم. علاوه بر اینها قیمت‌های جهانی هم بسیار مهم هستند. اما در کل پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ شاخص‌کل بورس در کانال یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد قرار گیرد.

یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد تا دو میلیون؛ عدد شاخص برای پایان سال

پیمان حدادی اما معتقد است پیش‌بینی عدد شاخص برای پایان سال ۱۴۰۰ به دلیل بی‌ثباتی‌ها کار سخت و نشدنی است. او در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» توضیح می‌دهد:  اینکه شاخص تا پایان سال روی چه کانالی قرار می‌گیرد پیش‌بینی خیلی سخت و نشدنی است چراکه در کشور ما آنقدر عدم ثبات اقتصادی وجود دارد که پیش‌بینی را بسیار سخت می‌کند.

او در همین حال می‌گوید: اما آنچه می‌توان با قطعیت درباره آن سخن گفت این است که شاخص تا پایان سال ۱۴۰۰ عددش از ابتدای سال ۱۴۰۰ بالاتر است؛ یعنی بازدهی مثبت دارد در نتیجه روند می‌تواند صعودی باشد. آن‌هم به این خاطر است که امسال بازدهی مثبت خواهد بود و عدد شاخص پایان سال بیشتر از ابتدای سال خواهد بود. محدوده آن هم می‌تواند بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد تا دو میلیون باشد.  

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه وقتی درباره یک سال صحبت می‌کنیم نباید به چند هفته و دو ماه ابتدایی سال محدود شویم و باید کل دوازده ماه را در نظر بگیریم، می‌گوید: ادامه‌دار بودن رشد قیمت‌های جهانی، افزایش قیمت دلار در نیمه دوم سال، نمود پیدا کردن تورم نقطه به نقطه بالای ۵۰ درصد در نیمه دوم سال که علت اصلی آن را می‌توان به آشکار شدن کسری بودجه دولت تعمیم داد و همچنین برجام مهم‌ترین دلایلی هستند که می‌توانند بازار سرمایه را رشد بدهند.

رشد بازار از اواسط تابستان تا پاییز سال ۱۴۰۱

حمیدرضا کاهدی روند بازار سرمایه را تا اواسط تابستان رو به پایین می‌بیند و دلیل آن را هم بحث‌های مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم می‌داند. او به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: بازار تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری و تغییر دولت کف قیمت را می‌بیند و از آنجا روند مثبتش را شروع می‌کند و شاخص احتمالا تا دو میلیون یا حتی بالاتر از آن هم برود.

این کارشناس بازار سرمایه این روند مثبت و صعودی را تنها محدود به سال ۱۴۰۰ نمی‌داند و بر این باور است که این رشد احتمالا تا پاییز سال بعد هم ادامه پیدا می‌کند. کاهدی با بیان اینکه «موتور اصلی این رشد هم چند عامل خواهد بود» تشریح می‌کند: یکی از این عوامل قیمت‌های جهانی است که قیمت‌های خوبی دارند و برخی از کالاها مانند مس رکورد زده‌اند. عامل مهم بعدی نرخ تورم است که چشم‌انداز خیلی مثبتی را برای بازار رقم خواهد زد، چون تورم دوست بورس است و سود حسابداری شرکت‌ها را رشد می‌دهد و باعث می‌شود قیمت‌ها شدیدا بالا رود. نرخ ارز هم احتمالا روند رو به پایین خیلی شدیدی نخواهد داشت و احتمال اینکه رو به بالا باشد هم وجود دارد.

کاهدی یادآور می‌شود: صنایعی هم که به این واسطه رشد می‌کنند صنایع فلزی و پتروشیمی خواهند بود.

همچنین شرکت‌های صادرکننده اگر معضل تحریم‌ها مرتفع شود ۲۰ درصدی که بابت بیمه و انتقال پول و هزینه‌های اضافی مثل حمل‌ونقل در شرایط تحریمی از آنها گرفته می‌شد،‌ آزاد می‌شود و به عبارتی آن ۲۰ درصد فروششان هم آزاد می‌شود که عدد جذابی است و یک رشد سودی از این محل خواهند داشت.

او همچنین درباره عدد شاخص در پایان سال ۱۴۰۰ هم می‌گوید: به نظر می‌آید شاخص‌کل بورس بتواند تا پایان سال ۲ میلیون را هم بزند که همان‌طور که گفتم این روند مثبت احتمالا تا پاییز سال بعد ادامه پیدا کند.

۲۲۳۲۲۴

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید