۱۱:۲۳:۳۱ قبل از ظهر جمعه, ۱۹ام خرداد, ۱۴۰۲

بزرگ ترین رشد روزانه بورس در ۱۴۰۰/ شاخص بورس همچنان سبز می ماند؟

دیروز شاخص کل بورس ۲۱ هزار و ۹۳۴ واحد معادل ۱.۹ درصد رشد کرد تا بیشترین رشد روزانه خود از ۲۶ اسفند تاکنون را تجربه کند. نکته مهم این است که اگرچه شاخص کل بورس در معاملات دیروز رشد مناسبی را تجربه کرد اما همچنان کلیت بورس صعودی نشده است. به نحوی که همچنان بیش از ۶۰ درصد نمادهای بازار صف فروش هستند. اگرچه این عدد از روزهای قبل (۸۰ درصد) کمتر است و نشان از باز شدن نسبی صف های فروش دارد اما همچنان بیشتر از نیمی از سهم ها گرفتار صف فروش هستند که مانع نقد شوندگی بازار است. در اثر رشد نمادهای بزرگ و افت نمادهای کوچک شاخص کل هم وزن درجا زد. نمادهای بزرگ بازار مثل فولاد مبارکه، ملی مس، شستا و هلدینگ خلیج فارس بیشترین تاثیر را بر رشد ۲۲ هزار واحدی شاخص کل داشتند.

بزرگ ترین رشد روزانه بورس در سال ۱۴۰۰ در حالی رقم خورد که سهامداران خرد حدود ۱۴۰ میلیارد تومان خرید خالص را ثبت کردند. سهامداران حقیقی آخرین بار ۲۴ فروردین خرید خالص داشتند و به طور کلی در پنج ماه اخیر در روزهای انگشت شماری خریدار بوده اند.رفتار سهامداران خرد از این جهت مهم است که بسیاری از تحلیل گران معتقدند بخش مهمی از بورس هم اکنون ارزنده است و علت رشد نکردن صرفا نبود اعتماد در بازار است. اگر اعتماد به بازار برگردد، بورس بر مبنای سهم های بنیادین توان رشد مناسبی را دارد.همزمان از دولت هم خبر رسید که سه مورد از حمایت‌های ۱۰گانه دولت ابلاغ شده است.

طبق نامه ای که با امضای نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور ابلاغ شده باید مواردی که پیشتر مصوب شده اجرایی شود. از جمله تزریق یک درصد صندوق توسعه ملی به بورس، لغو مصوبه‌ها و بخش‌نامه‌های ممنوعیت اعطای تسهیلات خرید سهام و اعطای اقامت پنج ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی بورس تهران. باید دید بالاخره بعد از وعده ها و کش و قوس های فراوان منابع صندوق توسعه به بورس خواهد رسید یا نه؟ 

۲۳۲۳

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید