۵:۰۷:۲۰ بعد از ظهر جمعه, ۱۲ام خرداد, ۱۴۰۲

تاثیر کاهش سود بانکی در بهبود وضعیت بازار سهام

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از ایبِنا ، حسین درودیان کارشناس اقتصادی درباره میزان اثرگذاری کاهش نرخ سود بانکی و بر بهبود بازار سرمایه اظهار کرد: باورم این است که در کشور ما به ویژه در مقطعی که الان هستیم، حساسیت و واکنش اقتصاد نسبت به تغییرات نرخ سود بانکی، خیلی زیاد نیست. به همین دلیل اگر نرخ سود بانکی بخواهد بر یک سری متغیرها تاثیر بگذارد، نیازمند این است که آن تغییر بزرگ و قابل توجه باشد.

درودیان افزود: در مورد بازار سرمایه هم یک نوع بلاتکلیفی در فضای کلی اقتصادی و سیاسی کشور را عامل اصلی در حالت فعلی بازار سرمایه می دانم، چون بازار سرمایه یک حالت بلاتکلیفی دارد. یعنی فعالان این بازار، نمی توانند پیش بینی کنند که در دو سه ماه آینده پیشران های بازار سرمایه یعنی آن عوامل موثری که وضعیت سودآوری شرکت ها را تعیین می کنند، چه اتفاقی برای آن ها خواهد افتاد. مثلا وضعیت تحریم ها، فروش شرکت ها به ویژه شرکت هایی که ارزپایه هستند، چه خواهد شد؟ حتی خود نرخ ارز که آیا گشایش هایی برای ما به وجود خواهد آمد یا خیر؟ چه اتفاقی برای نرخ ارز خواهد افتاد؟ به هر حال ما دیدیم که یک پیوستگی بین نرخ ارز و قیمت سهام وجود دارد.

آن حالت بلاتکلیفی و عدم اطمینانی که در این زمینه وجود دارد، که واقعا هیچ کس نه می داند چه خواهد شد و نه حتی آنهایی که دست اندر کارند هم نمی توانند پیش بینی کنند که بورس چه سرنوشتی خواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: انعکاس این موضوع بر روی بازار سرمایه یک نوع بلاتکلیفی و عدم اطمینان و ریسک بالا خواهد بود که به همین دلیل تغییر نرخ سود بانکی به ویژه کاهش آن، نمی تواند در جهت بهبود قیمت سهام عمل کند.

وی در پایان گفت: ضمن اینکه باید متوجه این موضوع هم باشیم که بالاخره نرخ سود بانکی باید یک تناسب نسبی با وضعیت نرخ تورم در اقتصاد داشته باشد. ما به هر حال تورم نسبتا بالایی را داریم و نرخ سود بانکی فعلی، در حقیقت کاهش دادنش موجب این می شود که شکاف بین نرخ سود بانکی و تورم بیشتر شود، بدون آنکه مشخصا بدانیم که از این کار چه هدفی را می خواهیم ترغیب کنیم.

۲۲۳۲۲۴

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید