۱۰:۱۸:۳۶ قبل از ظهر یکشنبه, ۱۲ام آذر, ۱۴۰۲

تزریق نقدینگی مشکل بورس را حل می کند/برگ برنده سازمان بورس رو شد

به گزارش خبرآنلاین بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند ریزشی خود با کاهش ۹۷۷۵ واحد شاخص کل به رقم یک میلیون و ۲۳۰ هزار و ۹۲۰ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن ۸۳۳ واحد کاهش یافته و به رقم ۴۳۵ هزار و ۳۵۷ واحد رسید.

همچنین ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۴ میلیون و ۹۱۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۱.۷ میلیارد سهام حق‌ تـقدم و اوراق مالی در قالب ۲۲۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۹۸۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

محمد خبری زاده، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرآنلاین در خصوص وضعیت ریزشی بازار اظهار کرد: بازار همچنان از کمبود نقدینگی و ابهام بر سر توافقات برجام و آینده نرخ ارز رنج میبرد. به نظر میرسد سازمان بورس تمام برگ برنده‌های خود را رو کرده است و دیگر کاری از دستش برنمی‌آید.

وی افزود: باید منتظر بود و دید که دولت برای رفع این کمبود نقدینگی اقدامی انجام میدهد یا خیر. بازار نیازمند پول تازه است، آن هم نه پولی که از جنس بازار باشد. با تزریق نقدینگی مشکلات بازار حل خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تاثیر مذاکرات وین گفت: اگر در این مذاکرات به توافق برسیم نرخ دلار پایین‌تر خواهد آمد و اقتصاد کشور از این وضعیت رها میشود. با این حال بازار از این میترسد که دلار خیلی افت کند.

وی افزود: گرچه این اتفاق نمی‌افتد اما در اظهار نظرهای برخی مسئولان خیلی غیرکارشناسانه نرخ دلار را بسیار پایین‌تر از واقعیت پیش‌بینی میکنند. این کاهش نرخ دلاری که گفته میشود اتفاق نمی‌افتد چرا که اگر دلار زیر ۲۰ هزار تومان بیاید باعث فرار منابع و ثروت کشور میشود و به اقتصاد آسیب خواهد زد.

خبری زاده با اشاره به این که اگر اعتراض‌های خیابانی علیه وضعیت کنونی بورس ادامه‌دار شود به ضرر بازار تمام خواهد شد، گفت: اگر پس از هر اعتراض مسئولان سازمان اقدامی کنند که بازار برای مدتی برگردد دیگر برای سهام‌دار خرد اینطور جا می‌افتد که میتوان هر سهمی را خرید و اگر ریخت اعتراض میکنیم تا بازار مثبت شود. امیدوارم بازار مثبت شود اما نه صرفا به این دلیل.

وی گفت: اگر دلار خیلی افت نکند کف شاخص روی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد میماند. اما در حال حاضر بازار قفل شده است و خیلی از سهم‌ها اصلاح نمی‌کنند. هر روز شاخص یک درصد پایین می‌آید اما این یک درصد مربوط به سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز است. سهم‌های کوچک یک ماه است که قفل شده و در صف فروش است.

۲۲۳۲۲۹

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید