۸:۴۸:۱۰ بعد از ظهر یکشنبه, ۷ام خرداد, ۱۴۰۲

توصیه یک مقام بورس به سرمایه‌گذاران تازه‌وارد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «رضا کیانی» مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران با بیان اینکه انتخاب استراتژی سرمایه‌گذاری یک فرایند پیچیده است. انتخاب پرتفوی مناسب، سازوکار خاص خود را دارد و کسانی در حوزه بازار سرمایه موفق هستند از تحصیلات و مطالعات مرتبط و همچنین تجربیات کافی برخوردار باشند، افزود: در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نیز گاهی با ناکامی می‌شوند و عملکرد خود را اصلاح می‌کنند. بنابراین، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یک فرایند کاملا تخصصی و علمی است و نیازمند تجربه است و اگر سرمایه‌گذاران از دانش و تجربه مناسب برخوردار نباشند ممکن است با زیان مواجه شوند.

وی خاطرنشان کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند و عملکرد آنها تحت نظر سازمان است و مدیریت دارایی آنها توسط مدیران خبره و حرفه ای انجام می شود و عملکرد گذشته آنها توسط سرمایه‌گذاران قابل رصد و مشاهده است.

کیانی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله را امری آسان خواند و گفت: این صندوق‌ها به راحتی توسط سرمایه‌گذاران قابل خریداری است. اگر سرمایه‌گذار به معاملات برخط دسترسی داشته باشد، می‌تواند از طریق سامانه معاملات بر خط واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را خریداری کند.

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران به تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سهام اشاره کرد و گفت: هم اکنون تعداد ۲۰ صندوق قابل معامله در سهام در بازار سرمایه ایران فعالیت می کنند. البته صندوق‌های قابل معامله دیگری هم در بازار سرمایه هستند که در طلا، پروژه‌های ساختمانی یا پروژه‌های نوآورانه فعالیت می‌کنند.

وی افزود: سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند به سرمایه‌گذاری در سهام دارند ولی از وقت و دانش مالی و تجربه کافی برخوردار نیستند، می‌توانند به طور غیر مستقیم و از طریق ۲۰ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله سهمی (صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله که در سهم سرمایه‌گذاری می‌کنند) وارد بازار سرمایه شوند.

براساس اعلام شرکت بورس تهران، کیانی به عملکرد این صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: این صندوق‌ها عمدتا عملکرد قابل قبولی داشته اند و به طور متوسط بازدهی آنها نزدیک و کمی بهتر شاخص کل بوده است.

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران ادامه داد: در ۹۰ روز منتهی به ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ بازدهی شاخص کل ۲۰ درصد بوده ولی میانگین بازدهی این صندوق‌ها (به جز دارایکم و پالایش یکم)، برابر با ۲۳ درصد بوده است.

وی بیشترین بازدهی ۹۰ روزه در بین صندوق‌های قابل معامله سهمی را ۳۸ درصد بیان کرد و افزود: از ابتدای سال تا ۱۵ مردادماه سال‌ جاری نیز بیشترین بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله سهمی ۲۳ درصد بوده است. میانگین بازدهی این صندوق‌ها از ابتدای سال تا نیمه مرداد برابر با ۱۰ درصد بوده و این در حالی است که میانگین بازدهی شاخص کل ۸ درصد برآورد شده است.

کیانی در پایان توصیه کرد: بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به طور متوسط نزدیک و کمی بهتر از بازار بوده است و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد و غیر حرفه‌ای می توانند از آنها به عنوان گزینه ای مناسب برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

در زمانی که شاخص ورس وارد مدار نزولی شد، بیشتر کارشناسان، سهامداران را تشویق به سرمایه گذاری در بورس از طریق صندوق های سرمایه گذاری کردند و بارها در این زمینه اعلام کرده بودند که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دراز مدت بازدهی معقولی را با خود به همراه خواهد داشت و تاکنون بازدهی آن با دوام‌تر و طولانی‌تر از دیگر سرمایه‌گذاری‌ها بوده است.

۲۲۳۲۲۳

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید