۵:۲۳:۴۸ بعد از ظهر جمعه, ۱۰ام آذر, ۱۴۰۲

توضیح رییس سازمان بورس درباره قیمت خودرو/ خبر مهم عشقی برای سهامداران چیست؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری این سازمان، ضمن اشاره به نوسانات بازار از سال گذشته، گفت: امید می‌رود با تلاش‌های سازمان و دولتمردان در زمینه سیاستگذاری و همچنین مجلس و کمکی که رسانه‌ها و فعالان بازار در راستای شفافیت و ارتقای کارایی بازار انجام می‌دهند، بازار به ثبات برسد.

وی ادامه داد: دغدغه ما در بازار سرمایه بازگشت اعتماد است. تمام تلاش سازمان در این مدت کوتاه ریاست جدید در راستای بازگشت اعتماد به بازار بوده که البته امری سخت و زمان بر است. تلاش می‌شود ساختار در خود سازمان اصلاح شود و هم رایزنی‌هایی با سیاست گذاران در بودجه نیز در همین راستا انجام شده است

عشقی در پاسخ به پرسشی در زمینه افزایش ظرفیت‌های بازار سرمایه و برنامه عملیاتی سازمان در این راستا، بیان کرد: در حال حاضر، شرکت‌های بسیاری در بورس ثبت شده اند. اما نکته مهم این است که حجم و میزان فعالیت آنها چقدر است؟ صنایع مختلفی در بازارهای بورس و فرابورس حضور دارند و با بررسی سهم صنایع موجود در بورس نسبت به کل بورس، به عدد قابل توجهی در ارتباط با سهم صنایع مختلف پذیرش شده در بورس می رسیم.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه بیشتر شرکت‌های بزرگ در صنایع در بورس پذیرش شده اند، ابراز کرد: در حال حاضر، تمهیداتی در ارتباط با پذیرش شرکت‌های تکنولوژی محور اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه ۲۰ شرکت در فرآیند پذیرش هستند، ادامه داد: در حال حاضر، بازار سرمایه هم از نظر شرکت‌های پذیرش شده و هم از نظر تعداد سهامداران با افزایش و رشد قابل توجهی برخوردار شده و لازم است ریزساختارهای موجود به نحوی ارتقا یابند تا کفاف این حجم را بدهد و از ظرفیت‌های لازم برخوردار شویم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ارتباط با واگذاری مازاد اموال دولت در بورس اظهار کرد: عملیات اصلی در ارتباط با املاک و مستغلات مازاد دولت توسط سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد، در حال پیگیری است. در بورس نیز، اموالی که عرضه انها از طریق بورس کالا انجام خواهد شد، در حال پیگیری است. بورس کالا از نظر زیرساختهای لازم در این زمینه مشکلی ندارد و رایزنی‌هایی با وزارت اقتصاد نیز انجام شده و اموالی که امکان پذیرش آنها در بورس وجود دارد، وارد بورس کالا می‌شوند.

وی در ارتباط با عرضه‌های کالایی گفت: یکی از رسالت‌های اصلی سازمان بورس، شفافیت اطلاعات مالی شرکتها است. طبیعی است زمانی که محصولات شرکتی در یک ساختار شفاف و مشخص به فروش می‌روند و از آن طرف هم خریداران با اطمینان بیشتری انها را خریداری می‌کنند.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه اکنون این سازمان به جد پیگیر عرضه محصولات در بازاری شفاف است، خاطر نشان کرد: اکنون در زمینه محصولات فولادی، خریداران به راحتی می‌توانند با مراجعه به بورس کالا، به صورت شفافی روند و قیمت‌ها را رصد کنند. این موضوع در ارتباط با سایر کالاها نیز وجود دارد.

عشقی در خصوص صحبت‌های اخیر رئیس قوه قضائیه درباره ابهامات بازارسرمایه گفت: البته اغلب این مباحث تخصصی بوده و ما هم اصراری بر پاسخگویی به انها در این جلسه نداشتیم. قرار شد این موارد در جلسات تخصصی‌تری در سازمان بورس بررسی شود. به طور مثال حذف دامنه نوسان به یکباره و در همه شرکت‌های بورسی امکان پذیر نیست و آسیب‌های زیادی به بازارسرمایه وارد می‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر که با عدم تعادل در بازار مواجهیم و تصمیمات مقطعی در بازار اثرگذار است، اگر دامنه نوسان را به طور کلی حذف کنیم همانطور که گفتم به مشکلات دامن زده می‌شود.

عشقی تاکید کرد: راه‌های مختلفی برای برداشتن دامنه نوسان وحود دارد، مثلاً ممکن است این کار را ابتدا برای شرکت‌های بزرگ‌تر و به مرور انجام دهیم.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد: چالش‌های ما لزوماً قیمت گذاری دستوری نیست، مثلاً دولتی بودن پالایشگاه‌ها، صادرات محصولات پالایشی توسط دولت است، در حالی که خصوصی شده اند و این یک فرایند است که مشکل ساز شده است.

وی درباره صنعت خودرو اعلام کرد: خودرو فقط مشکل قیمت گذاری ندارد، ساختار مالی، مالکیتی، مدیریتی آن هم مشکل دارد و باید اصلاح شود. وی در ادامه افزود: درباره موضوع قیمت گذاری دستوری رایزنی‌ها را ادامه خواهیم داد. تغییرات دامنه نوسان باید به صورت تدریجی از صنایع با ثبات آغاز شود. نوسانات روی اخبار مختلف مثلاً خودرو طی هفته‌های گذشته داشتیم که اگر دامنه نوسان نداشتیم، تبعات زیادی داشتیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص کمبود نقدینگی و برنامه‌های سازمان در این خصوص گفت: موضوع بازگشت اعتماد به بازار منحصر به سازمان بورس نیست بلکه نیازمند همکاری همه دستگاه‌های مرتبط و کل اقتصاد کشور است. طی دو ماه اخیر سازمان بورس در خصوص موضوعات متفاوتی از قیمت گذاری دستوری تا بودجه مشارکت داشته است.

عشقی بیان کرد: اکنون با توجه به شرایط اقتصادی کنونی مسائل و مشکلات زیادی در اقتصاد کلان وجود دارد و کنترل تورم و کنترل نقدینگی از اولویت‌های دولت و بانک مرکزی است، ما سعی می‌کنیم با رایزنی‌هایی که انجام می‌دهیم بازارسرمایه کمترین اسیب ها را از این موضوعات ببیند.

وی در خصوص سهام عدالت نیز گفت: سهام عدالت مسیری طی کرده و فرایند ان تاکنون با ایراداتی همراه شده که به موجب ان متوقف شده است. بر همین اساس، قرار است کارگروهی ساختار فرایند اجرایی سهام عدالت را بررسی کرده تا اگر نیاز به اصلاحاتی داشته باشد به سرعت اقدامات لازم را انجام داده و سهام عدالت را به عنوان یک دارایی خوب برای مردم برای معامله و مدیریت مالکیت به صاحبان اصلی انجام دهیم.

وی در خصوص روش جدید عرضه اولیه و احتمال ایجاد رانت برای صندوق‌ها گفت: این روش برای همه صندوق‌ها امکانپذیر است بنابراین همه سهامداران می‌توانند از این امکان استفاده کنند و این به معنی نبود رانت در این رابطه است.

وی‌گفت: روش قبلی با توجه به تجاربی که وجود دارد کاملاً کنار گذاشته نشده منتها روش قبلی با مشکلاتی درگیر بود، مشکل این بود که عرضه سهام کوچک با متقاضیان چند میلیونی سبب می‌شد تا به هر کد تعداد ناچیزی سهم تعلق بگیرد. این موضوع شرکت‌های کوچک را با مشکلات زیادی در خصوص مدیریت سهامداران خود مواجه می‌کرد. از طرفی دیگر اختصاص تعداد بسیار کم سهم به سرمایه گذاران ان سود قابل توجهی را برای آنها به دنبال نداشت. با این حال این روش عرضه اولیه هنوز بسته نشده و برای شرکت‌های بزرگ و سهم‌های بزرگ‌تر و گسترده‌تر عرضه می‌شود.

عشقی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی تأمین مالی دولت از محل فروش اموال و سهام در بورس باتوجه به عدم استقبال سهامداران گفت: سوداوری شرکت‌ها بسیار خوب است. قطعاً بازار همیشه در این شرایط نمی‌ماند. دولت هم در بازاری که تقاضا وجود دارد سهام عرضه خواهد کرد. باتوجه به شرایط کنونی امسال عرضه اولیه خرد نخواهیم داشت، برای سال آینده هم عددهای تأمین بودجه دولت از طریق فروش اموال و سهام در بورس کمتر دیده شده است. دولت به کشش بازار برای عرضه سهام خود توجه دارد. در ماه‌های آینده شرایط بازار بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: از تصمیم مجلس برای تحقیق و تفحص از سازمان بورس، استقبال کردیم. اتفاقاتی که در سال ۹۸ افتاده، ابهاماتی را در ذهن سهامداران ایجاد کرده و با این کار، امکان اصلاحات فراهم می‌شود. در حال تشکیل بدنه کارشناسی تحقیق و تفحص هستیم.

در پایان عشقی تصریح کرد: برای بازارگردانی سهام عدالت، مقرر شده در قالب یک صندوق بازارگردانی و با تصویب شورای عالی بورس، این کار انجام شود. ارزش سهام عدالت براساس ارزش بازار تعیین می‌شود. تلاش است ارزش سهام عدالت حفظ شود و منافعی برای سهامداران عدالت داشته باشد.

۲۲۳۲۲۳

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید