۱:۲۹:۵۸ بعد از ظهر دوشنبه, ۱۳ام تیر, ۱۴۰۱

راهنمای خرید ارزان ترین بیمه شخص ثالث در ۱۴۰۱

در ۱۰ ماه اول سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۷۰٬۰۰۰ نفر در حوادث رانندگی زخمی یا کشته شدند. تصادف‌های رانندگی خسارت‌های جانی و مالی زیادی به افراد وارد می‌کنند که متاسفانه گاهی اوقات جبران ناپذیر هستند. یکی از دغدغه‌های رانندگان و صاحبان خودرو خرید بهترین و ارزان ترین بیمه شخص ثالث است. در ادامه پوشش های بیمه شخص ثالث و نحوه استعلام بیمه شخص ثالث از شرکت‌های مختلف بیمه را بررسی می‌کنیم.

بیمه شخص ثالث خودرو چیست؟

در بیمه شخص ثالث، صاحب وسیله نقلیه (بیمه‌گزار) به عنوان شخص اول در نظر گرفته می‌شود و شرکت بیمه (بیمه‌گر) شخص ثانی است. شرکت بیمه متعهد می‌شود هزینه‌ها را طبق موارد مندرج در بیمه شخص ثالث جبران کند.

باید بدانید که منظور از شخص ثالث، فرد یا افراد زیان دیده در حوادث رانندگی (هر شخصی غیر از راننده مقصر حادثه) است. تمام افرادی که در تصادف، زیان مالی یا جانی می‌بینند تحت پوشش محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث خودرو هستند. شرکت بیمه هزینه‌های خسارت به اموال، جسم و فوت افراد را جبران می‌کند. البته از سال ۱۳۹۵ پوشش بیمه حوادث راننده هم به عنوان زیر مجموعه بیمه شخص ثالث فروخته می‌شود و هزینه خسارت‌های جانی راننده مقصر را پرداخت می‌کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ماشین کدامند؟

می‌توان پوشش‌های بیمه شخص ثالث را به سه دسته زیر تقسیم کرد:

1- پوشش خسارت‌های جانی بیمه شخص ثالث: به هر آسیب جسمی که در اثر حادثه و توسط خودروی بیمه شده به اشخاص ثالث وارد شد، خسارت جانی یا خسارت بدنی گفته می‌شود. شرکت بیمه‌گر خسارت جانی را به وسیله پرداخت دیه یا ارش (ارش نوعی از دیه است که مقدار مشخصی ندارد و توسط پزشک قانونی تعیین می‌شود) جبران می‌کند. سقف پرداخت خسارت جانی بیمه شخص ثالث در هر سال برابر دیه در ماه‌های حرام است.

2- پوشش خسارت‌های مالی بیمه شخص ثالث: به هر آسیبی که به اموال مردم (اشخاص ثالث)‌ وارد شود، خسارت مالی گفته می‌شود و شرکت بیمه‌گر تا سقف پوشش مالی، آن را جبران می‌کند.

3- پوشش حوادث راننده بیمه شخص ثالث: به هر آسیب جسمی که در اثر تصادف به راننده مقصر حادثه وارد شود، خسارت راننده مقصر گفته می‌شود. سقف پوشش بیمه حوادث راننده مقصر برابر دیه مرد مسلمان در ماه‌های غیر حرام است.

نرخ بیمه شخص ثالث و مبلغ دیه ۱۴۰۱ چقدر است؟

نرخ بیمه شخص ثالث هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود. یکی از تاثیرگذارترین پارامترها در مشخص کردن قیمت بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ و تمام سال‌های دیگر نرخ دیه در هر سال است. مبلغ دیه ۱۴۰۱ با ۲۵٪ افزایش نسبت به سال گذشته اعلام شد:

نرخ دیه ۱۴۰۱ در ماه‌های حرام: ۸۰۰ میلیون تومان

نرخ دیه ۱۴۰۱ در ماه‌های غیرحرام: ۶۰۰ میلیون تومان

جدول بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱ برای انواع سواری را در زیر مشاهده می‌کنید:

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ چگونه انجام می‌شود؟

به جز نرخ شخص ثالث که توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود، عوامل دیگری هم در حق بیمه شخص ثالث موثر هستند. در ادامه هر کدام از آن‌ها را جداگانه بررسی می‌کنیم و می‌گوییم راه‌های خرید بهترین و ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ کدام اند.

سقف پوشش‌ مالی بیمه شخص ثالث

کم‌ترین مقدار پوشش مالی بیمه شخص ثالث برابر ۲.۵ درصد دیه در ماه‌های حرام است. با توجه به این که نرخ دیه ماه‌های حرام سال ۱۴۰۱ برابر با ۸۰۰ میلیون تومان است،‌ حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث ۲۰ میلیون تومان خواهد بود. هر بیمه‌گزار باید حداقل پوشش مالی را داشته باشد.

حداکثر پوشش مالی اعلام شده توسط بیمه مرکزی برای سال ۱۴۰۱ هم برابر ۴۰۰ میلیون تومان است.

ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث پوشش‌ مالی حداقلی را دارد؛ اما ممکن است در تصادف، خسارت مالی خیلی بیشتر از ۲۰ میلیون تومان باشد و در این صورت راننده مقصر برای جبران خسارت مالی دچار مشکل می‌شود. برای خرید بهترین بیمه شخص ثالث سقف پوششی مالی بالایی را انتخاب کنید تا در شرایط حادثه نگرانی‌های کم‌تری داشته باشید.

محاسبه تخفیف‌ بیمه شخص ثالث با قانون جدید

تا همین چند سال پیش به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث ۱۰٪ تخفیف می‌گرفتید. از سال ۱۳۹۶ قانون تغییر کرد و به ۵٪ به ازای هر سال عدم خسارت کاهش یافت. با قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث بعد از ۱۴ سال عدم استفاده از این بیمه‌نامه به حداکثر مقدار تخفیف یعنی ۷۰٪ می‌رسد.

تغییر دیگر آن است که قبلا با هر بار استفاده از بیمه شخص ثالث، تخفیف‌ها به کلی از بین می‌رفت؛ اما روند کاهش تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به شکل جدول زیر تغییر کرده‌است:

تعداد خسارت/ نوع خسارت

یک بار

دو بار

سه بار و بیشتر

مالی

۲۰٪

۳۰٪

۴۰٪

جانی

۳۰٪

۷۰٪

۱۰۰٪

مدت اعتبار بیمه و خرید ارزان‌ ترین بیمه شخص ثالث

با توجه به خواسته بیمه‌گزار، بیمه شخص ثالث کوتاه مدت با اعتبار از ۵ روز تا ۲۷۰ روز فروخته می‌شود. باید بگوییم که خرید این بیمه اصلا به صرفه نیست. حق بیمه آن از بیمه ثالث یک‌ساله گران‌تر است و از طرفی تخفیف‌های عدم خسارت ثالث نیز بر آن اعمال نمی‌شود. پس برای خرید ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث مدت اعتبار یک سال را انتخاب کنید.

از کجا ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث را بخریم؟

برای خرید ارزان و سریع بیمه شخص ثالث، بهترین انتخاب خرید آنلاین است. با استفاده از سایت و اپلیکیشن ازکی می‌توانید استعلام اینترنتی بیمه شخص ثالث را بگیرید و حق بیمه شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید. میزان توانگری مالی (توانایی پرداخت خسارت) هر شرکت بیمه هم به شما نمایش داده می‌شود تا با خیال راحت بهترین بیمه شخص ثالث را تهیه کنید.

همچنین ببینید

در پس پرده سرخ‌پوشی بازار سرمایه چه می‌گذرد؟

بازار سرمایه امروز در روندی نزولی قرار گرفته است و خروج سرمایه از بورس نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.