۸:۳۲:۰۶ بعد از ظهر یکشنبه, ۷ام خرداد, ۱۴۰۲

روش پولشویی با حساب های اجاره ای

روش پولشویی با حساب های اجاره ای

افراد سودجو با اجاره حساب های بانکی برخی افراد کم سواد که با مشکلات مالی مواجه هستند از این حسابها به منظور پولشویی و فرار مالیاتی استفاده می‌کنند.

برخی از فعالان اقتصادی برای فرار از مالیات سعی در گشایش حساب اجاره‌ای می کنند ، به این صورت که حسابی به اسم شخص دیگری باز می شود و فعال اقتصادی از آن فرد وکالت می گیرد که هر گردش مالی در آن حساب رخ دهد مربوط به اوست و برای این اقدام هر ماه مبلغی حق الاجاره به صاحب حساب می دهد.

در این موارد فرد متخلف از همان ابتدا دسته چک یا کارت اعتباری را به صاحب اصلی حساب نمی دهد تا اطلاعی از فعالیت او نداشته باشد.

موجودی حساب ،پیامک و… همه به نام فرد متخلف می‌رود نه فردی که مالک آن است.

علاوه بر این فرد متخلف از صاحب حساب در محضر اقراریه می گیرد که محتویات حساب مربوط به اوست و صاحب حساب اختیاری در قبال آن ندارد.

دارندگان این‌گونه حسابها چه از طریق وکالت رسمی و چه از طریق واگذاری کارتهای حساب بانکی خود به افراد غیر، مجرم محسوب می شوند.

اجاره کارت با حساب صرفاً برای پوشش فعالیت های مجرمانه پولشویی و فرار مالیات کاربرد دارد و پیشنهاد دهندگان کسانی هستند که برای گریز از عواقب فعالیت‌های خلاف قانون مسئولیت آن را در قبال پرداخت مبالغ اندک یکسره متوجه اجاره دهندگان می کنند و هیچ ادعایی مبنی بر اجاره دادن حساب برای مراجع قانونی ، مالیاتی ، انتظامی و قضایی قابل قبول نیست.

کما اینکه ابطال این گونه اقدام مجرمانه پیرامون اجاره کارت‌های بازرگانی نیز از منظر مراجع قضایی مسبوق به سابقه است.

از جمله مشکلات مهم صاحبان حساب های اجاره ای این است که بر اساس دستورالعمل موجود ،تمام این تراکنش‌ها باید مشخص باشد.

هر تراکنش خارج از حد معقول باید مشخص شود حتی اگر این تراکنش ها مربوط به شخص دیگری که دارنده حساب هم نیست باید با توضیحات کتبی دارندگان حساب و مسئول تراکنش مشخص شود و چنانچه با این حساب اقدام به پولشویی و دیگر جرائم اقتصادی شده باشد مسئول پرداخت مالیات و دیگر عواقب خواهد بود.

دفتر پولشویی و مبارزه با فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی بر اساس دستورالعمل شناسایی تراکنش های بانکی و با اتکا به اطلاعات پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی اقدام به بررسی و پیگیری حساب های مشمول نموده و با همکاری بانک مرکزی پس از شناسایی و بررسی برای تک تک این افراد پرونده مالیاتی تشکیل می دهد.

همچنین ببینید

طراحی سایت با وردپرس یا به صورت اختصاصی

طراحی سایت با وردپرس و یا به صورت اختصاصی (قسمت اول)

ساخت یک وب سایت جدید به برنامه‌ریزی و تصمیم گیری‌های خاص نیاز دارد. یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید