۳:۵۹:۰۴ بعد از ظهر جمعه, ۱۰ام آذر, ۱۴۰۲

سهامداران بخوانند/ وضعیت بازار سهام بعد از توافق وین

معاملات بازار سهام در روز دوشنبه همچنان از سمت عرضه از موقعیت بهتری برخوردار است و فروشندگان با توجه به مختصات کنونی بازار سهام همچنان خریداران را تحت فشار قرار می دهند.

در هفته جاری در دو روز ابتدایی، فروشندگان در مسیر روبه جلو در حرکت بودند. این درحالی است که با وجود اینکه خریداران می توانند با دریافت سیگنال های مثبت و داشتن کشش و قیمت های جذاب سهام در موقعیت بهتری قرار گیرند اما اغلب به دلیل دورنمای بازار سهام، بورس و فرابورس در شرایط انتظاری به سر می برند.

بخشی از رفتار معامله گران بازار سهام متاثر از دورنمای تردید و انتظاری بازار سهام همچنان غیرفعال است. به نظر می رسد تنها در صورت تداوم سیگنال های مثبت از وین و ریاض و فعال شدن توان خریداران ناشی از عیب یابی موقعیت تردید آمیز فروشندگان، بازار می تواند جهت کنونی شاخص بورس را تغییر دهد.

آنچه می تواند موقعیت کنونی خریداران را بهبود بخشد، بخشی از آن در دست ناظران و سیاست‌گذاران بورس است که بازار را در یک موقعیت و منطق اقتصادی قرار دهند.قیمت ها در بورس محل تلاقی عرضه و تقاضاست اما محدودیت های موجود در معاملات همچون حجم مبنا یا دامنه نوسان به طور جدی نماگر انحرافی در موقعیت فعلی بازار است. البته بازار سهام در معاملات روز یکشنبه همان مسیر قبلی روز شنبه را دنبال کرد و بر مبنای شاخص های عملکردی تغییری در مسیر شاخص بورس قرار تو ندارد.

تازه ترین نظرسنجی هم نشان می دهد فروشندگان بر مبنای شاخص های عملکردی بازار سهام در موقعیت بهتری به سر می برند و خریداران به دلیل تردیدهایی که نسبت به دورنمای بازار دارند و مدت مدیدی است به صورت ثابتی در بازار جا خوش کرده، همچنان غیرفعالند.

با توجه به بررسی شاخص های عملکردی بازار سهام، احتمالا بازار سهام همان مسیر دو روز قبل را دنبال می کند. همچنین در صورت ارسال سیگنال های مثبت از رویدادهای سیاسی و اقتصادی به بازار سهام، فعال شدن خریداران که می تواند تغییر جهت شاخص کل بورس را هم به دنبال داشته باشد، پایدار نخواهد بود.

۲۲۳۲۲۵

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید