۷:۳۸:۰۲ قبل از ظهر چهارشنبه, ۱۷ام خرداد, ۱۴۰۲

سهام عدالت مقصر ریزش های اخیر بورس است؟

علیرضا تاجبر کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که آیا سهام عدالت باعث ریزش بازار سرمایه شد؟ اظهار کرد: در سال گذشته با موجی از اقبال نسبت به بازار سرمایه رو به رو بودیم و اقشار مختلفی وارد بازار سرمایه شدند. متاسفانه این افراد با انتظاراتی بی جا از بازار سرمایه و انتظاراتی که هماهنگ با بازار و منطبق با واقعیت‌های بازار نبود مواجه شده‌اند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: از یک سو خروج پول و از طرف دیگر تامین نقدینگی بسیار شدید در بازار رخ داد و سهام عدالت در بازار سرمایه فروخته شد و پول آن به صورت خرد به دارندگان آن پرداخت شد.

او در ادامه افزود: حقیقت امر این است که  نمی توان گفت سهام عدالت به تنهایی باعث این وضعیت فعلی بازار سرمایه شده است، اما به هر حال خروج پول بیشتری را نیز از سوی نهادهای دیگر داشته‌ایم، اما با این حال سهام عدالت بخشی از مسئله را منجر شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: در رابطه با سهام عدالت یک فرصت خیلی مناسب و خوب از دست رفت، سهام عدالت اگر روی هم انباشته می‌شد، می‌توانست تبدیل به بلوک‌های مدیریتی بسیار جذابی برای شرکت‌های هلدینگ شود و می‌توانستند این سهام خرد را مدیریت، تجمیع و آگهی کنند تا در نهایت به قیمت درست فروخته شود، ولی عرضه خرد سهام عدالت در بازار و این موضوع که در هر شرایطی از بازار عرضه شد منجر به ایجاد بخشی از نارضایتی‌های شد.

تاجبر گفت: البته که سهام عدالت به تنهایی باعث به وجود آمدن شرایط فعلی بازار نشده و یکی از عوامل تشدید کننده این شرایط بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که چه عواملی سبب پدید آمدن شرایط فعلی بازار سرمایه شده است؟ بیان کرد: چند عامل باعث به وجود آمدن این شرایط شده است، یکی از این عوامل هیجانات بالایی بود که در زمان صعود بازار از سمت سهامداران بروز داده شد و صعود بی رویه بازار رقم خورد و به طور یقین این صعود بی رویه با یک نزول فرسایشی همراه خواهد بود و در حال حاضر شاهد این نزول هستیم، خروج پول و انتشار اوراق که وجود داشت و مطابق با واقعیت‌های بازار نبود عامل دیگری برای ریزش‌های اخیر بازار بود.

تاجبر در ادامه افزود: نکته دیگری که باید مطرح شود این موضوع است که بازار سرمایه ما بسترهای لازم برای پذیرایی و ارائه خدمات به این تعداد سهامدار را ندارد و این بسترها باید تقویت شوند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: اما روند بازار به این شکل نخواهد ماند و یک روز روند فرسایشی تمام خواهد شد و شرایط و عوامل بنیادی در حال حاضر به نفع بازار هستند، اما چند ابهام مهم  مانند بی اعتمادی مردم که به تدریج باید بازگردد و بحث انتخابات و برجام مطرح است که اگر این عوامل حل و مشخص شوند، شرایط بنیادی بازار سرمایه به گونه‌ای است که اوضاع بهبود خواهد یافت.

۲۲۳۲۲۷

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید