۳:۱۳:۲۸ قبل از ظهر یکشنبه, ۲ام مهر, ۱۴۰۲

سود نقدی شرکت های بورسی چه زمان واریز می شود؟

احسان رضا پور کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که با توجه به فصل برگزاری مجامع شاهد انتشار گزارش‌های زمان بندی پرداخت سود و دعوت به مجمع عمومی هستیم، این گزارش‌ها حاوی چه اطلاعاتی هستند؟ بیان کرد: از آن جایی که شرکت‌ها بر اساس قانون تجارت حداکثر ۴ ماه بعد از دوره مالی خودشان باید مجامع را برگزار کنند و شرکت‌ها ملزم هستند سودی را که در مجامع عمومی سالیانه‌شان تصویب می‌شود، حداکثر تا هشت ماه به سهامداران پرداخت کنند.

او ادامه داد: شرکت‌ها ملزم هستند قبل از برگزاری مجامع خود بر اساس وضعیت نقدینگی که با آن مواجه هستند و بر اساس پیشنهادی که برای میزان تقسیم سود دارند، برنامه زمان بندی پرداخت سود خودشان را تحت عنوان گزارش زمان بندی پرداخت سود در سامانه کدال منتشر کنند تا سرمایه گذاران از این موضوع آگاه شوند.

رضا پور اظهار کرد: پرداخت سود نیز معمولا بر اساس تعداد سهام سهامداران و یا حروف الفبا انجام می‌شود.

او گفت: چنان چه سود تخمینی با سودی که در زمان برگزاری مجمع هیئت مدیره پیشنهاد داده  متفاوت باشد، در این حالت شرکت مجاز است که برنامه زمان بندی جدیدی را بعد از برگزاری مجمع اعلام کند.

رضا پور تصریح کرد: نکته‌ای که باید در رابطه با پرداخت سود سالانه به آن اشاره شود، این است که این سود به کسانی تعلق خواهد گرفت که در روز برگزاری مجمع سهامدار شرکت باشند.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: معمولا سهام شرکت‌ها بعد از برگزاری مجامع و تقسیم سود، یک افت قیمت متناسب با میزان تقسیم سود را تجربه می‌کند که این موضوع به جو بازار، اخبار و عوامل دیگر بستگی دارد.

او در پایان اظهار کرد: به سهامداران دنبال کردن اخبار مجامع را اکیدا توصیه می‌کنم؛ چرا که در مجامع شرکت‌ها مدیران شرکت به جز تشریح وضعیت و عملکرد شرکت، نکات مهمی را در رابطه با برنامه‌های شرکت و عواملی که می‌تواند سود آوری شرکت را تحت تاثیر قرار دهد، مطرح می‌کنند، به علاوه اینکه در این مجامع امکان پاسخ گویی به سوالات و مطالبه سهامداران هم وجود دارد.

۲۲۳۲۲۷

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید