۴:۲۸:۱۵ بعد از ظهر جمعه, ۱۰ام آذر, ۱۴۰۲

قیمت نفت به کمک بورس تهران آمده است؟

بازار سرمایه همیشه درگیر دوگانه‌های مختلف بوده است. یک روز درگیر دوگانه نمادهای بزرگ و کوچک، یک روز درگیر دوگانه سهم‌های دلاری و ریالی و امروز باز هم درگیر دوگانه شاخص سازها و سایر نمادها بودیم.

نمادهای شاخص ساز در روزی که بسیاری از سهم های دیگر به دلایل مختلف قرمزپوش هستند، شاخص کل بورس را سبز کرده و یک تنفس به افت‌های پی در پی بورس می‌دهند.

به نظر می‌رسد امروز هم بازار سرمایه درگیر این دوگانه بوده و در حالی که شاخص کل بورس رشد کرده است، شاخص کل هموزن که معیار بهتری برای قضاوت درباره رشد یا ریزش بازار سرمایه است، با افت مواجه شده است.

اقدام شرکت‌های تاثیری بر بازار سرمایه ندارد

معامله‌گران در شرایطی معاملات خود را در بازار امروز آغاز کردند که در ۵ روز قبلی شاخص کل حدودا ۶۰ هزار واحد ریزش کرده و جریان خروج پول نیز به بیستمین روز خود نزدیک می‌شد. شکسته شدن آخرین مقاومت در محدود کانال ۱.۳ میلیون واحدی در معاملات روزهای گذشته بدترین اتفاق ممکن از نظر سهامداران خرد محسوب می‌شد.

اما در این شرایط بازار سرمایه و شرکت‌های حقوقی به یکباره برای جمع کردن روند نزولی بازار تصمیم به ورود گرفتند، اما این ورود مانند همه اقدامات قبلی آنها در نمادهای شاخص ساز و بزرگ بازار سرمایه بوده و تاثیر چندانی برای کلیت بازار سرمایه نخواهد داشت.

به عبارت دیگر، این ورود شرکت های حقوقی برای حمایت از بازار در ۱۸ ماه گذشته که بازار سرمایه با ریزش مواجه شده است، بارها تکرار شده و نتیجه‌ای نیز نداشته است. دلیل بی تاثیر بودن این اتفاق نیز تداوم نداشتن این حمایت‌ها بوده و سهامداران خرد نیز اعتمادی به اقدامات شرکت‌های حقوقی ندارند.

امروز اغلب نمادهای پالایشی رشد قیمت داشتند و گروه «فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» سبزترین گروه بازار بود. به نظر می‌رسد رشد قیمت نفت علت اصلی رشد قیمت سهام شرکت‌های پالایشی باشد. روز گذشته قیمت جهانی نفت به بالاترین سطح در ۷ سال اخیر رسید. 

رشد شاخص کل و افت شاخص کل هموزن

در معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس با رشد سه هزار و ۵۳۹ واحدی روبرو شد و روند نزولی شاخص کل بورس تهران پس از ۵ روز متوقف شد. شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و ۲۷۹ هزار و ۵۰۵ واحد رسید.

اما شاخص کل هم وزن با افت هزار و ۳۸۶ واحدی در سطح ۳۳۵ هزار و ۶۴۳ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس، ۱۲ واحد پائین آمد و در سطح ۱۷ هزار و ۶۴۲ واحد قرار گرفت.

کاهش ۶۵ درصدی خروج سهامداران حقیقی

امروز برای بیستمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۲۴۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. خروج پول حقیقی نسبت به معاملات دیروز کاهشی ۶۵ درصدی داشته است.

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی متعلق به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، توسن (شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین) و وگردش (بانک گردشگری) بوده است، اما در طرف دیگر بازار، نمادهای دفاراح، وحافظح و زگلدشتح بیشترین پول حقیقی را داشته‌اند.

افت ارزش معاملات خُرد و رشد ارزش کل معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۶ هزار و ۲۳۱ میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به معاملات روز گذشته رشد ۴۴ درصدی را به ثبت رسانده است. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲ هزار و ۶۹ میلیارد تومان بود که ۳۴ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نسبت به روز قبل ۱۳ درصد افت کرده و به رقم ۲ هزار و ۲۳۷ میلیارد تومان رسید که ۴۱ درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

رشد ۳۶۷ درصدی صف های خرید

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۱۷۵ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۲۴ نماد بورسی و ۵۱ نماد فرابورسی بودند. تعداد نمادهایی که در نهایت در صف خرید قرار داشتند، ۳۰ نماد بود.

ارزش صف ‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۳۶۷ درصد رشد کرد و در رقم ۷۰ میلیارد تومان ایستاد. یعنی ۳۷ درصد نمادهای حاضردر بازار امروز با رشد قیمت مواجه شدند.

امروز نمادهای شتران (شرکت پالایش نفت تهران)، هجرت (شرکت پخش هجرت) و شاوان (شرکت پالایش نفت لاوان) بیشترین صف خرید را داشتند.

قیمت نفت به کمک بورس تهران آمده است؟

کاهش ۶۳ درصدی صف‌های فروش

در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۸۸ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۰۱ نماد بورسی و ۸۷ نماد فرابورسی بودند. تعداد نمادهای حاضر در صف فروش در پایان معاملات امروز تعداد ۴۷ نماد بوده است.

در پایان معاملات چهارشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز سه‌شنبه ۶۳ درصد کاهش یافت و ۱۱۷ میلیارد تومان شد. یعنی  ۵۷ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین صف فروش  به نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب)، وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) تعلق گرفته است.

۲۲۳۲۲۷

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید