۰:۳۷:۲۷ قبل از ظهر یکشنبه, ۲ام مهر, ۱۴۰۲

نظر یک کارشناس درباره روش شناسایی سهام ارزنده بازار

بابک سالاروند درباره ارزندگی سهام موجود در بازار سرمایه اظهار کرد: ارزش هر دارایی برابر با ارزش فعلی جریانات نقد آتی آن دارایی است. از آن جا که سهام یک دارایی مالی است، بر مبنای همین، ارزش گذاری می‌شود؛ بنابراین در ادبیات ارزش گذاری گفته می‌شود که اگر برای شرکتی جریانات نقدی در زمان آینده متصور نباشیم، نمی‌توانیم ارزشی برای آن در نظر بگیریم.

او بیان کرد: وجود جریان نقد آتی ارتباطی به کوچک یا بزرگ بودن شرکت و به تبع آن سهام آن شرکت ندارد. اگر سهام شرکتی، بالاتر از ارزش ذاتی آن معامله شود، سهم دارای حباب است و اگر پایین‌تر از ارزش ذاتی معامله شود، سهم ارزنده و دارای بازده مورد انتظار مثبت است.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که، چرا تمام کارشناسان اعتقاد به وجود حباب در سهام کوچک دارند؟، گفت: وجود حباب در سهام، لزوما به کوچک یا بزرگ بودن آن ارتباطی ندارد، اینکه گفته می‌شود تمام سهم‌های کوچک دارای حباب هستند، حرف نادرستی است. همچنین در صنایع مختلف ممکن است که هم سهم ارزنده و هم سهم حبابی وجود داشته باشد.

او افزود: بنابراین باید وضعیت هر شرکت به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد و سپس درباره ارزندگی یا عدم ارزندگی آن صحبت شود.

سالاروند در خصوص وضعیت بازار سرمایه در سال ۹۹ و علت حباب به وجود آمده در سهام بازار سرمایه اظهار کرد: به خاطر شرایط نیمه اول سال۹۹ و غیر متعارف بالا رفتن قیمت سهام و به دلیل انتظارات تورمی، نرخ بهره، نرخ ارز و دخالت‌های بیرونی بازار سرمایه خیلی از سهم‌ها دچار حباب شدند.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که، ممکن است هنوز با وجود ریزش ۷۰ درصدی سهام باز هم برخی سهام ریزش داشته باشند؟، تشریح کرد: در بلندمدت سهم‌ها به ارزش ذاتی خود نزدیک می‌شوند، یعنی اگر سهمی حباب داشته باشد، قطعا باید تخلیه شده و به نزدیک ارزش ذاتی برسد. این امکان وجود دارد که سهامداران این نوع سهام، باز هم تا زمان تخلیه حباب و متعادل شدن سهم دچار زیان شوند.

او افزود: التبه ذکر این نکته نیز ضروری است که بسیاری از سهم‌هایی که در حال حاضر ارزندگی دارند، در حالت منفی معامله شده یا در صف فروش قرار گرفته‌اند. این نکته نیز به خاطر برهم خوردن تعادل بازار به دلایل گوناگون است. این نکته می‌تواند برای معامله گران و سرمایه گذاران مزیت هم داشته باشد، که آن، ایجاد فرصت‌های خوب سرمایه گذاری در برخی نمادهاست.

او در پایان توصیه کرد: راه کار این است که افراد ارزش ذاتی سهام را پیدا کنند و با توجه به شرایط بازار سرمایه، ریسک‌های موجود در بازار، ورود نقدینگی به بازار و دیگر عوامل بنیادی تصمیم گیری به خرید سهم کنند.

۲۲۳۲۲۴

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید