۰:۲۱:۲۹ قبل از ظهر یکشنبه, ۲ام مهر, ۱۴۰۲

کرونا به کدام شرکت‌های بورسی ضرر زد؟

مصطفی صفاری در پاسخ به این پرسش که تداوم ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن چه زیانی به شرکت‌های بورسی و به طور کل به بورس وارد می‌کند؟ اظهار کرد: ویروس کرونا برای عده‌ای فرصت و برای گروهی تهدید بوده است.

او ادامه داد: براین اساس برای شرکت‌هایی که خدماتی هستند و خرده فروشی می‌کنند ویروس کرونا تهدید بوده، اما شرکت‌هایی که عمده فعالیت آنان در فضای مجازی بوده و صادرات محور بوده‌اند، کمتر تحت تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند. گرچه این ویروس در مجموع رشد اقتصادی را در کل دنیا کاهش داده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: سال گذشته کرونا وجود داشت و بازار رونق داشت، اما امسال بازار در رکود کامل به سر می‌برد و مردم دیگر پول‌های خود را وارد بورس نمی‌کنند. بنابراین  نمی‌توان وضعیت فعلی بورس را خیلی گردن کرونا انداخت.

صفاری در رابطه با این پرسش که تجربه کشورهای دیگر در کنترل اثر ویروس کرونا بر بازار سرمایه‎‌شان به چه شکل بوده است؟ بیان کرد: برخی از کشورها معافیت‌های مالیاتی اعمال کرده‌اند و منابعی برای جامعه شان تزریق کرده‌اند، با این هدف که تقاضای جامعه افت پیدا نکند، زیرا درآمدهای مردم بر اثر ویروس کرونا کاهش پیدا کرده است. به طور مثال در آمریکا ۴ هزار میلیارد دلار آخرین تزریقی بود که به خانوارها پرداخت شد تا تقاضا از شرکت‌های تولیدی حفظ شود و کاهش پیدا نکند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، در کشور ما به دلیل برخی از محدودیت‌ها ،کمتر شاهد انجام این نوع اقدامات هستیم.

او در پایان گفت: تا گفته نماند که سال گذشته در کشور ما هم، زمان تحویل اظهارنامه مالیاتی شرکت‌ها را به شهریور موکول کردند که اگر دوباره این کار صورت بگیرد و این موضوع به سود شرکت‌هایی که در بورس فعالیت می‌کنند، خواهد بود.

۲۲۳۲۲۴

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید