۴:۵۷:۰۱ قبل از ظهر یکشنبه, ۲ام مهر, ۱۴۰۲

گزارش میدانی از شگردهای دلالان در بازار نزولی ارز / فروش نوبت، خرید سهمیه!

 پدیده صف های طولانی برای دریافت ارز با کارت ملی ، موضوعی است که پشت برخی از صرافی های خیابان فردوسی تهران همچون مواقع مشابه در گذشته این روزها دیده می شود اما در این میان برخی نیز عرصه های تازه ای برای سودجویی یافته اند که در ادامه گزارش میدانی خراسان از این بازار پرهیاهو می خوانید:

خرید خارج از نوبت به ارزش ۲۰۰ هزار تومان!

جلوی یکی از صرافی های خیابان فردوسی تهران صفی طولانی با حضور حدود ۳۰، ۴۰ نفر یا بیشتر ایجاد شده است، از یکی از افراد انتهای صف دلیل تشکیل این صف را می پرسم که می گوید علتش ارائه ارز به قیمت بازار متشکل ارزی است، کمی جلوتر، از متصدیان این صرافی می پرسم که چگونه می شود ارز خرید، که می گویند با کارت ملی ۲۳۰۰ دلار به قیمت فعلی بازار روی گیشه این صرافی (۲۰هزار و ۹۰۰ تومان) ارائه می شود، با این حال کمی عقب تر از این صف کذایی ، دلالی ایستاده است که با مقداری صحبت کردن و درخواست ارز می گوید که با دریافت ۲۰۰ هزار تومان خارج از نوبت می‌شود ارز را از صرافی مذکور خرید کنید. از او می پرسم که این پول را چه کسی می گیرد که می گوید مستقیم به فردی در خود صرافی داده می شود و به جای آن بدون نوبت و صرف زمان چند ساعته در این صف، دلارها را می توان دریافت کرد! 

فروش ۲۵۰ هزار تومانی سهمیه ارز!

چند متر آن طرف تر دلال دیگری ایستاده است و فریاد می زند :»سهمیه ارزتان را می خریم! « از او می پرسم به چه قیمتی و منظورش چیست؟ می گوید که کارت ملی مرا می گیرد و سهمیه ۲۳۰۰ دلاری ام را با پول خودش می خرد اما در ازای ارائه کارت ملی حاضر است ۲۵۰ هزار تومان بپردازد! منظور از سهمیه ارز در  این جا امکان خرید ۲۳۰۰ دلار ارزی است که هر ایرانی سالی یک بار می تواند از صرافی های کشورمان با ارائه کارت ملی خرید کند. این سهمیه با قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان توسط برخی دلالان از افراد رهگذر خریداری می شود!

تداوم سیر نزولی

با نگاهی به تابلوی صرافی بانک ملی در خیابان فردوسی تهران تداوم سیر نزولی قیمت دلار در این روزها واضح است، قیمت خرید هر دلار آمریکا روی گیشه این صرافی ظهر دیروز عدد ۲۰۳۱۴۸ ریال و فروش آن رقم ۲۰۷۲۵۲ ریال را نشان می داد. قیمت یورو نیز به تناسب کاهش چشمگیری داشت و رقم ۲۴۵۵۲۰ ریال را برای خرید و رقم ۲۵۰۴۸۰ را برای فروش نشان می داد.این در حالی است که روی گیشه صرافی های آزاد، قیمت هر دلار آمریکا برای فروش رقم ۲۰هزار و ۹۲۵ تومان و برای خرید رقم ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان را نمایش می دهد. البته دلالان خیابانی مثل همیشه مانعی برای این سیر نزولی هستند، یکی از آن ها حاضر است به قیمت ۲۱۲۵۰تومان و دیگری به قیمت ۲۱۴۰۰ تومان ارز را از رهگذران مشهود حین تهیه گزارش بخرد و البته به قیمت ۲۱هزار و ۵۰۰ تومان نیز همان کنار خیابان به افراد مختلف می فروشند.

۲۳۲۳

همچنین ببینید

​رویکرد بانک صادرات ایران حمایت از دانش‌بنیان‌ها است

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سید ضیاء ایمانی در نشست هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید